Pod koniec września dzieci żegnały lato i powitały kolejną porę roku JESIEŃ. W tym dniu zorganizowaliśmy jesienną sesje zdjęciową.
Natalia Szamocka
Pod koniec września dzieci żegnały lato i powitały kolejną porę roku JESIEŃ. W tym dniu zorganizowaliśmy jesienną sesje zdjęciową.
Natalia Szamocka
26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych- każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie.
Europejski Dzień Języków podkreśla znaczenie wszystkich języków, jakimi porozumiewamy się w Europie.Z tej okazji w naszej szkole zorganizowane zostały szkolne obchody tego święta. Miały one na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.
W przygotowaniach wzięli udział uczniowie klas I-III szkoły podstawowej oraz oddziałów przedszkolnych pod czujną opieką nauczycieli języka angieskiego - pani Joanny Fierek-Kaczmarek oraz Pauliny Karneckiej - Białata.
Uczniowie klas I-III już od kilku dni opracowywali książki tematyczne w języku angielskim w formie lapbooka. Uczniowie zbierali różne ilustracje, wycinki i w ciekawy sposób prezentowali wybrane słownictwo z zakresu zasad savoir-vivre’u w języku angielskim. Istotne było graficzne przedstawienie słownictwa, estetyka pracy a także pomysł na jej wykonanie. Uczniowie spisali się na medal, tym samym udawadniając , że są "mistrzami dobrych manier".
Joanna Fierek-Kaczmarek
15 września dzieci z grupy SÓWKI obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki- staje się to już naszą coroczną tradycją. Jest to święto, które stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych.
Na zajęciach mogliśmy poznać historię kropki, dostrzec ją w miejscach, w których wcześniej nikt na kropki nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w codziennym życiu.
Dzień Kropki minął nam w miłej atmosferze i w towarzystwie ciekawych i kreatywnych zabaw.
Paulina Karnecka - Białata
Informujemy, że nasza szkoła dołączyła do programu Fit School fundacji Medicover. Założenia programu przedstawione są na stronie internetowej programu https://fitschool.pl/zalozenia/.
22 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbył się apel „Jak bezpiecznie spędzić wakacje” Uczniowie klasy 1 przekazali młodszym oraz starszym kolegom i koleżankom kilka rad odnośnie zachowania bezpieczeństwa w czasie wakacji. Każde dziecko otrzymało te rady spisane na kartce oraz obrazek do pokolorowania o tematyce wakacyjnej. Wszystkim naszym uczniom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!!!
Uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią!
20 czerwca 2023r. dzieci z oddziału przedszkolnego B grupa Sówki uczestniczyły w pikniku. W godzinach porannych dzieci rozłożyły koce w cieniu, aby cieszyć się swoją obecnością degustując przysmaki, które przygotowali dla nich rodzice ;)
Pojawiły się przepyszne zdrowe kanapki, słone przekąski, owoce, orzeźwiające owocowe szaszłyki, słodkości oraz soki owocowe. Było pysznie i wesoło ;)
Paulina Karnecka- Białata
Dni 15 czerwca 2023r. przedszkolaki z oddziału prezdszkolnego A wybrały się na pyszne lody. Ta zimna i jakże smaczna niespodzianka, w upalny dzień sprawiła dzieciom ogromną radość. Każde dziecko mogło samodzielnie wybrać swój ulubiony smak. Po zjedzeniu tak lubianych przysmaków, dzieci mogły pobawić się na placu zabaw. Wyjście na lody stanowi dla dzieci nagrodę za cały rok aktywności, a przede wszystkim reprezentowanie szkoły w Gminnym Konkursie Recytatorskim pt. ; Jak dawniej gzuby powiadali". Dzieci sześcioletnie z oddziału przedszkolnego A w Zielonce zaprezentowały m.in. Walcerka Tucholskiego wraz ze śpiewem .
Joanna Fierek-Kaczmarek
GWARA to nasz drugi język w Szkole Podstawowej w Zielonce – jesteśmy z tego dumni…
14 czerwca 2023r. w Szkole Podstawowej w Zielonce odbył się Gminny Konkurs Recytatorski gwary borowiackiej pt.: „ Jak dawniej gzuby powiadali.” Wzięło w nim udział dwudziestu uczestników ze szkół z Gminy Cekcyn w dwóch kategoriach : „0” - klasa I oraz klasa II - klasa III.
Przesłuchania uczestników poprzedziły występy dzieci sześcioletnich z oddziału przedszkolnego A w Zielonce oraz uczniów z klasy I , które zaprezentowały m.in. Walcerka Tucholskiego wraz ze śpiewem oraz polkę borowiacką.
Recytacje były oceniane przez jury w składzie:
przewodnicząca pani Maria Ollick – znawczyni folkloru Borów Tucholskich;
członek pani Renata Staniłko – emerytowana dyrektorka Gminnego Przedszkola w Cekcynie;
członek pani Danuta Rakowicz – działaczka w Kole Gospodyń Wiejskich w Zielonce.
Uczniowie mogli otrzymać punkty w czterech kategoriach: dobór repertuaru, wyrazista i poprawna recytacja, interpretacja tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Jury po niełatwych obradach przyznało następujące miejsca:
w I kategorii : „ 0” i kl. I
Ignacy Sobczak Szkoła Podstawowa w Cekcynie
Hanna Rydzkowska Przedszkole Leśny Zakątek w Cekcynie
Artur Meyer - Oddział Przedszkolny A w Zielonce
Kaja Wysocka - Oddział Przedszkolny A w Zielonce
Marcelina Szefler- Szkoła Podstawowa w Iwcu
w II kategorii: kl. II i kl. III
Martyna Chabowska - Szkoła Podstawowa w Zielonce
Agata Serkowska Szkoła Podstawowa w Zielonce
Karina Główczewska Szkoła Podstawowa w Zielonce
Antoni Block Szkoła Podstawowa w Cekcynie
Alina Majrowska Szkoła Podstawowa w Cekcynie
Lena Chmara Szkoła Podstawowa w Iwiec
Alicja Roszyk Szkoła Podstawowa w Iwiec
Zarówno pni Dyrektor Elżbieta Augustyńska jak i jury zwróciły uwagę na bardzo wysoki poziom przygotowania dzieci do konkursu.
Podczas przerwy na obrady komisji konkursowej, panie z koła Gospodyń Wiejskich w zielonce przygotowały poczęstunek dla wszystkich gości i uczestników konkursu- były to tradycyjne potrawy borowiackie.
Mamy nadzieję , że ten konkurs już na stałe zawita w naszych murach i będziemy kontynuować jego organizację w następnych latach.
Z okazji Dnia Mamy i Taty dzieci z oddziału przedszkolnego A+ B w Zielonce zaprezentowały swoim Kochanym Rodzicom program artystyczny.
Z wielkim zaangażowaniem recytowały wiersze, piosenki i taniec. Za pomocą prostych słów przedszkolaki pragnęły podziękować swoim Kochanym Rodzicom za ich miłość, oddanie, trud i poświęcenie włożone każdego dnia w ich wychowanie. Podczas występu nie zabrakło wzruszeń i ukradkiem ocieranych łez.
W ramach podziękowań dla Mamy i Taty dzieci własnoręcznie wykonały piękne upominki oraz dyplomy; nie zabrakło również kwiatów. Mamy nadzieję, że była to miła niespodzianka.
Po pięknym występie, dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie na występ i miłe chwile spędzone przy wspólnym poczęstunku:-)
Joanna Fierek-Kaczmarek
Paulina Karnecka-Białata
ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE A+B+C
KLASY 1-3
6 czerwca 2023r.
Dnia 6 czerwca 2023 r. odbyła się wycieczka kl. I – III do Muzeum Borów Tucholskich. Brało w niej udział 27 uczniów i 3 opiekunów. Dzieci zwiedzały i słuchały historii miasta i ciekawostek. Oglądały izby typowej chaty borowiackiej i poznawały dawne życie codzienne Borowiaków. Zobaczyły również dawne narzędzia, przedmioty, zawody wykonywane. Miały także okazję obejrzeć najciekawsze zwierzęta i rośliny występujące obecnie i te, które nie są spotykane. Rozwiązywały także zagadki przyrodnicze.
Uczniowie brali udział w zajęciach z wyrobu masła zapoznając się z sprzętami wykorzystywanymi do tego procesu, a następnie w kierzankach ubijali śmietanę na pyszne masełko. Potem odbyła się wspólna degustacja kanapek z wykonanym masłem i maślanką.Kolejną atrakcją było wykonywanie dawnej pracy piorąc na tarach. Uczestnicy wycieczki pełni wrażeń z pamiątkami wrócili do domu.
Hanna Porożyńska
"CUDOWNĄ RODZINĘ MAM" tak brzmiało hasło i myśl przewodnia uroczystości, która przygotowały dzieci dla swych rodziców z oddziału przedszkolnego w Zdrojach. Nie zabrakło wierszyków, piosenek i tańców dla najbliższych. Jeżyki obdarowaly swoje mamusie i tatusiów własnoręcznie przygotowanymi prezentami. Po występach świętowaliśmy dalej kosztując słodkości oraz grillując spędzając miło czas.
Marika Hoffmann
25 kwietnia 2023r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole przedstawicieli Lasów Państwowych- pracowników Nadleśnictwa Trzebciny : pana Mariusza Brunka - z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Trzebciny oraz panią Sylwię Lawrenz wspaniałą edukatorkę. Na samym początku pani Dyrektor Elżbieta Augustyńska serdecznie przywitała naszych gości. Dzieci wraz z opiekunami poznały rolę lasu w kształtowaniu równowagi środowiska przyrodniczego naszej planety. Uczestniczyły w owocnej pogadance, wzbogaconej ppt. na temat ochrony przyrody, oszczędzaniu wody i energii a także segregowaniu śmieci.
Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole zorganizowany został również konkurs plastyczno – techniczny pt.: „Nowe życie – czyli coś z niczego”. Konkurs nauczył dzieci szacunku dla naszej planety poprzez kreatywne wykorzystywanie odpadów, produkowanych w życiu codziennym przez człowieka. Zamiast wyrzucać odpady i zwiększać statystyki, uczniowie wykorzystali je w inny, jakże ciekawy sposób. Na zakończenie ciekawej prelekcji odbyło się uroczyste wreczenie nagród, którym głównym sponsorem było Nadleśnictwo Trzebciny.
Na pewno wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III są zadowoleni ze swoich osiągnięć i jeszcze chętniej będą dbać o dobro naszej Matki Ziemi! Wszyscy laureaci oraz uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni pięknymi książkami, ekologocznymi gadżetami oraz dyplomem.
Gratuluję pomysłowości i dziękuję wszystkim uczestnikom za uczestnictwo w konkursie.
Organizator:Joanna Fierek-Kaczmarek
Powered by aSc EduPage